Utazás Európába

Az ismeretlen szomszéd

2024. december 23. 13:49 - Publikus Team

II. Szerelem város

Szlovéniáról a legtöbbeknek a Bledi-tó, a Postojnai cseppkőbarlang és a tengarparti Piran juthat az eszébe, de emellett csak kevesek határozzák el magukat, hogy a fővárost, Ljubljanát is meglessék közelebbről. A precíz, osztrákos város pedig a balkáni világ, a mediterrán hangulat és az olasz zsibongás különleges ötvözete. Bár kiemelkedő világhírű turista attrakcióval nem rendelkezik, a főként barokk és klasszicista épületeivel önmagában megér egy kisebb kirándulást, de ha a világörökségi listáját is számba vesszük, akár egy hosszú hétvégét is kiérdemel!

01_sarkany_hid_zmajski_most_ljubljana.jpg

Szlovénia 1991-ben vált függetlenné, amikor a tíznapos háborúval kivált Jugoszláviából, így Ljubljana Európa legkisebb fővárosainak egyike lett, mivel Debrecennél nem sokkal népesebb lakossággal büszkélkedik. Nevét irodalmárok a ljubiti (szeretni) és ljubezen (szerelem) szavakra vezetik vissza, ezért Ljubljanát Párizs után a szerelem városának is nevezik. Az UNESCO-nak számos kiemelkedő világörökséget nyújtott, amik főként a Ljubljanica-folyó mentén ékeskednek. A sárkány a főváros fontos szimbóluma, így a címerében is megtalálható, sőt igen kedvelté vált a turisták körében az óvárosban található Sárkány híd (Zmajski most), ami figyelemreméltó bécsi szecessziós stílusban épült.

slo.jpg

Az óváros fölé magasodó várat 1144-ben említik először, de büszkélkedik 15-16. századi gótikus épületrészekkel is. 1895-ben húsvét napján földrengés rázta meg, utána a várost immár historizáló, eklektikus és szecessziós stílusban szépítették. A dombtetőn magasodó várba akár siklóval is feljuthatunk, őrtornyából gyönyörű panoráma nyílik nem csak a városra, hanem a havas Alpokra is. 1849-ben a várban tartották fogva az első magyar miniszterelnököt, Batthyány Lajost, akinek az emlékét magyar nyelvű emléktábla is őrzi az óratoronyban.

02_ljubljanai_var_ljubljanski_grad_ljubljana.jpg

A Križanke épületét a Breg rakparttal összekötő keskeny Križevniška ulica a város egyik leghangulatosabb és legaranyosabb utcája. A város zöldítési projektjének részeként az utca egy új kulturális negyed lett, így fák, növények, függő virágdíszek és fehér padok színesítik híres szlovének felirataival, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a Križevniška utcához.

03_kri_evni_ka_ulica_ljubljana.jpg

A festői szépségű Ljubljanica folyó partján futó sétányok és a kis hidak jelentősen meghatározzák a város látképét. A Breg városrész egykori töltésen is most hangulatos sétálós rakpart halad végig, ahol központosulnak a legnépszerűbb vendéglátóhelyek, de ne ide üljünk be, mindjárt kiderül, hogy miért!

04_breg_ljubljana.jpg

A két világháború között felhúzott épületek Jože Plečnik építész félreismerhetetlen keze nyomát viselik magukon, amik közül egy párat megtalálhatunk a világörökségi listán is. Plečnik piacának (Plečnikova tržnica) szokásos termékein túl virágpiac, a piac alsó szintjén halpiac és aszaltgyümölcspiac kínálatában is elmerülhetünk, árkádsorában pedig megkóstolhatjuk a leghíresebb ljubljanai ételt, a krajnai kolbászt is.

05_ple_nik_piaca_ple_nikova_tr_nica_ljubljana.JPG

Desszert gyanánt érdemes keresni egy pohorska omlettet, amit Poštarski Dom hegyi kunyhójában találták fel még a 20. század közepén. Az elkészítéshez tojásból, lisztből, sóból, cukorból és rumból egy omlettet sütnek, megkenik áfonyalekvárral, tejszínhabbal díszítik és végül meglocsolják mentalikőrrel. Egészségünkre >>>

menu_gomb.jpg

A Hármas híd (Tromostovje) a város egyik legfőbb látnivalója, aminek fő része 1842-óta köti össze a Ljubljanica folyó két partját, az óvárost a Presernov térrel. 1931-ben Jože Plečnik az eredeti kőhídhoz gyalogosoknak két oldalhidat hozott létre és mindegyikről két lépcsősort alkotott a folyó felett lévő teraszokhoz. Érdemesebb azonban a város főtere felé venni az irányt, ahol a különböző építészeti stílusok keveréke található meg. A Prešeren tér (Prešernov trg) a helyiek és a turisták közkedvelt találkozópontja, ahol a névadójának, France Prešeren szobra is áll, aki mellesleg a szlovén himnusz szerzője is volt. A tér fő karakterét a lazacrózsaszín barokk homlokzatú Angyali üdvözlet ferences temploma és a kis felhőkarcoló, a bécsi szecessziós stílusú Hauptmann-ház adja.

06_harmas-hid_tromostovje_ljubljana.JPG

Ha tetszett a cikk, klikkelj a jobb felső sarokban lévő +KÖVETÉS  gombra vagy kövesd az Utazás Európába facebook oldalát:

fb_gomb_new.jpg

További extra fotókért klikkelj ide:

insta_gomb_new.jpg

komment
süti beállítások módosítása