A holland vidék festői szépsége egyszerűen magával ragadja az oda látogatót, ami mit sem bizonyít jobban, hogy 1871-ben az impresszionista festő, Claude Monet is Zaandamban ragadt pár hónapra és a környékről huszonöt vásznat festett meg.
A hangulatos malomfalu, Zaanse Schans manapság annyira kedvelt turistacélpont, hogy a világ minden pontjáról már túlzott tömegekben vonzza a turistákat. Az attrakció két malmának kivételével az Amszterdamtól északra fekvő régióból helyeztek át ide hatot a megőrzés céljából. A gabonaőrlést itt mintha nem is ismerték volna, a szélmalmok fűrészmalomként, olajmalomként, mustárőrlőként vagy épp festékpor előállítóként funkcionálnak, amiket a 19. században a gőzgépek kezdtek kiváltani. Felkeresésük előtt érdemes tájékozódni, hogy ne keressük a lisztes zsákokat, mert nem minden az, aminek látszik!
Amszterdamtól északra fekvő Zaandamban 2010-től egy új városközpontot kezdtek megvalósítani úgy, hogy a Zaan régió történelme modern felfogásban testesüljön meg a hagyományos Zaan házakkal. A Városháza mellett a 4 csillagos szálloda lenyűgöző homlokzattal rendelkezik, ami a Zaan régióban található közel hetven hagyományos faház élénk halmaza. A kompozíció legérdekesebb része a szélén látható kék ház, amit Monet egyik itt készült festménye ihletett és a hotel így még inkább magára vonzza a tekintetet.
De Hoge Veluwe Nemzeti Park amely fenyőkből, homokdűnékből és főleg rózsaszín hangaföldekből (Erica) áll, aminek területe az utolsó jégkorszak törmelékéből alakult ki. A három bejáratán kerékpármegosztó rendszer áll rendelkezésre kellemes bringa utakkal, de bizonyos részekre autóval is be lehet hajtani. A csavart szarvú muflonok mellett a belépésnél figyelmeztetnek az európai farkasok jelenlétére is, de ők nagy valószínűséggel jobban tartanak tőlünk, mint fordítva. A KLM nemzeti légitársaság Boeing 777-300ER típusú narancs-kék színű gépük is a park nevét viseli magán, mivel egy ilyen repülőgép a legkörnyezetbarátabb a flottájukban. De hogy mi is ez a holland narancs őrület, a későbbi részben majd szó esik erről is…
Amszterdamtól északra fekvő Waterland települései közül kihagyhatatlan Marken halászfaluja, ami egy sziget volt a Hollandiába mélyen benyúló Északi-tengerben, 1957-ben viszont egy keskeny földnyelvvel kötötték össze, az öblöt pedig már korábban gáttal zárták le. A múlt századok hagyományos építészeti jegyei, az angol zöldre festett faházak egészen egy filmes helyszínnek tűnnek, de valódi, élettel megtelt falucskát ismerhetünk meg.
Hasonló karakterű település Volendam is, de könnyebben megközelíthető, így a turisták tömegét is jobban vonzza a lényegében a kis kikötőt is magába foglaló, egy souvenir utcás történelmi falu. Egész Hollandiában, így itt is ugyanaz a facipős, szélmalmos, virághagymás ajándékkínálat látható, de mégis magával ragadó, nem giccses és nem is gagyi, hosszan el lehet csak ezzel is tölteni az időt. Mára már összenőtt a szomszédos várossal, ami számunkra is ismerősen cseng a róla elnevezett sajtról, ez nem más, mint Edam. Sajtjuk pasztőrözött tehéntejből készül, az átlagosnál alacsonyabb, 40%-os zsírtartalommal és paraffin viasszal bevonva. Ezen kívül itt is kapható az eredetileg a dél-hollandiai Gouda városában készült sajt, ami többféle érlelési idejű lehet, a Rotterdam melletti Maasdam viszont már egy lágyabbnak mondható, de ne felejtsük el a lyukacsos Leerdammert sem.
Napóleon és sokan másoknak is kedvenc helyévé válhat Broek in Waterland, aminek hagyományos házait még mindig családok töltik meg, ahova közvetlen bepillantást szerezhetünk, mivel Hollandiában nem divat a függöny. A csatornákkal szabdalt település elrendezésének lényege, hogy a ház egyik fele autóval, másik fele csónakkal vagy hajóval is megközelíthető. Turistákkal itt érthetetlen módon nem találkozni, a színes faházak hangulatát a mesébe illő kertek dobják fel, amiből a hortenzia bokrok nem hiányozhatnak. Tisztasága, rendezettsége, nyugalma már csak mellékes, de egy biztos, hogy álmaink otthonát itt képzeljük el!
>>> Hamarosan következnek Hollandia további részei <<<
Ha tetszett a cikk, klikkelj a jobb felső sarokban lévő KÖVETÉS gombra vagy kövesd az Utazás Európába facebook és Instagram oldalát, ahol extra tartalmakat is találsz: