Nem győzzük elégszer hangsúlyozni, hogy karácsony, húsvét vagy egyéb ünnepek alkalmával hatszor gondoljuk meg, hogy ajándékozzunk-e zabálnivaló kisállatot! Legtöbbször ugyanis nem lesz happy end a vége, mivel évek is eltelhetnek, míg számukra megfelelő körülmények között élhetik le oly rövid életüket. Ennek ellenére is egyre többen tartanak otthonukban kis macskaszerű állatot, mint a szervált is, ami könnyen megszokja az embert, de a génjeibe kódolt támadást és vadászatot nem igen lehet kikedveskedni belőle.
Ezért is a szlovákiai Malkia Park elsődleges ötlete az volt, hogy a lehető legjobb életkörülményeket biztosítsa a menedéket találó macskaféléknek, de fokozatosan itt találtak otthonra medvék, majmok, papagájok és patás állatok is, összesen 266 példány. Kényelmes életkörülményeket biztosítanak, amelyek szimulálják a természetes környezetüket és gondoskodnak fizikai és érzelmi jólétükről, olyannyira, hogy a képek illusztrációja szerint elrepítenek a valós környezetükbe! Ezt még fokozzák az oroszlánok és a tigrisek etetésével, ami valami fenomenális kontaktot és élményt nyújt. Mielőtt távolabb utaznánk, fedezzük fel Szlovákia rengeteg látnivalóit! >>>
A szervál Afrika viszonylag gyakori faja, főként a szavannákon találkozhatunk vele. Legnagyobb vetélytársa a karakál, de időnként a leopárd áldozatává válik, de legfőbb ellenségei az emberek, akik előszeretettel vadásznak rá a bundájáért. Hosszú lábai, amelyek a leghosszabbak a macskafélék közül, lehetővé teszik számára, hogy könnyen mozogjon a szavanna magas füvében. A fekete színű egyedek főként Kenya és Etiópia hegyvidéki régióiban bújkálnak. Sheik, Azrael és Sandra lakik kiváló körülmények között, boldogan ebben a parkban.
A karakál vagy sivatagi hiúz Afrika és Délnyugat-Ázsia száraz területein él, amely egy hosszú lábú, karcsú macskaféle. A szőre szokatlanul vastag, hogy megvédje az állatot az éjszakai hidegtől. Fülén észrevehetően hosszú sörték vannak, amit hatékony kommunikációs eszközként használ. Neve a török karakulak szóból ered, ami "fekete fület" jelent. Amy és Charlie azután kerültek a gondozásukba, hogy édesanyjuk elhagyta őket egy vidámpark fogságában. Felnőttként két kölykük született, Marc és Mandy, akikkel most együtt élnek.
Afrika és Dél-Ázsia nagy részén előforduló leopárd szőrzetének alapszíne a halvány barnától a feketéig terjed. Szőrének kontrasztos színe és mintája lehetővé teszi, hogy a leopárd tökéletesen álcázza magát, így az általa lakott környezetben szinte láthatatlan. Az emberénél kétszer érzékenyebb hallásával és hatszor jobb látásával, valamint rendkívül hosszú, érzékeny bajszával tökéletesen felszerelt az éjszakai vadászatra. A jóképű Leos háromévesen került a gondozásukba, miután két különböző magánszemélynél is otthont váltott, rajta kívül egy fekete leopárd testvérpár is lakik a parkban.
Az Észak- és Dél-Amerikában élő amerikai pumát hegyi oroszlánnak vagy kaguárnak is nevezik, de a jaguárok területei messzi elkerüli. Bár a puma erősebb, mint egy körülbelül azonos méretű leopárd, nem tartozik a nagymacskák, a Panthera nemzetségébe. A nagy vadállatokkal ellentétben nem tud ordítani, de más változatos hangokat ad ki, emberi sikolyhoz hasonlóval is kommunikál. Változatos színezésű, de leggyakrabban egységes barna-sárga, vörös vagy barna színű. A legkisebb pumák a trópusokon élnek, észak és dél felé pedig a nagyobb egyedek. Bonnie és Clyde testvérek egy éves korukban kerültek a gondozásukba, akik valamiért nem csak a cirkuszosok számára váltak szükségtelenné, ahol születtek, hanem később egy magánembernek is.
Közép- és Dél-Amerika trópusi és szubtrópusi területein fordul élő a magányos jaguár, de néhány egyed él még az Arizona állambeli Tucson városa környékén is. Kiváló úszók és egyetlen nagymacskaként közvetlenül a vízben is vadásznak zsákmányukra. Az amerikai jaguárt leggyakrabban a foltos leopárddal tévesztik össze, de ezeknek a macskáknak azonban nincs lehetőségük a vadonban való találkozásra, mivel a jaguárok Amerikában, a leopárdok pedig Ázsiában és Afrikában élnek. Ez a nagymacska Guyana nemzeti állata és az ország címerében is megtalálható. Kolumbiában, az Amazonasért felelős minisztérium zászlóján egy vadászra támadó jaguár látható, de szerepel a brazil real bankjegyeken is. Mayát, a jaguár kislányt három évesen mentették meg egy magántulajdonostól, akinél nagyon szűkös és alkalmatlan körülmények között élt.
A jaguár bundája többnyire sárgásbarna színű, de van vörösesbarna és fekete színű is, ami nem egy külön faj, csak egy melanizmus, tehát több pigment van benne. A köznyelvben elterjedt fekete párduc szőrén is jellegzetes foltok vannak, az ún. rozetták, amelyek egyénenként eltérőek. Nagyon ritkák az albínó példányok, a fehér párducok, de előfordulhatnak ugyanúgy, mint más nagymacskáknál is. Franco és Nero testvérpár hat hónapos kölyökként került gondozásukba egy magánszemélytől az alkalmatlan körülmények miatt.
Reméljük nem csak az állatoknak, hanem Nektek is bejött, hogy visszaröpítettük őket az eredeti élőhelyükre?! Ha tetszett a cikk, klikkelj a jobb felső sarokban lévő +KÖVETÉS gombra vagy kövesd az Utazás Európába facebook oldalát:
További extra fotókért klikkelj ide:
További állatkertekbe is nézz be >>>