Most akkor a csehek bohém életvitelűek vagy minden bohém ember cseh állampolgárságot kaphatna? Mind a kettő badarság, mivel csak egy francia fordításról van szó, de ezzel szemben nézzük meg, hogy milyen történelmi országokban élik „szürke” hétköznapjaikat! Csehország területén az I. világháború előtt három terület osztozott: Csehország, Morvaország és Szilézia, amiket egyesítettek és 1929-ben ehhez járult még hozzá Moldauhafen a hamburgi kikötőben, amit 99 évre tengeri hajózás céljából kibéreltek.
A cseh zászlóra kattintva megtalálod összeszedve az alábbi úticélok cikkeit, de ne feledd, hogy ott egy nagyon profi térképen is tájékozódhatsz:
Český Krumlov >>> Térkép
Egyszerűen teljesen mindegy, hogy mikor veszed célba ezt a várost, mindig a maximumot fogja nyújtani, ha már egyszer a tél kellős közepén órákra az utcára tudott rángatni. A Moldva folyó egy dupla S-kanyarral cifrázza meg a város elrendezését, de az biztos, hogy jól áll neki. Semmi mást nem kell tenni a szűk utcáin, mint a középkori házait és a modern kirakatait csodálni és jól megjegyezni, mert igazán értékes fotót a helyszűke és a tömeg miatt nem lehet készíteni.
>>> Tovább Český Krumlovba >>>
České Budějovice >>> Térkép
A Moldva folyó tovább kanyarog a sör ezen fővárosába, ahol a Budvar, ill. nálunk Budweiser néven elterjedt gyárat is meg lehet látogatni. Az óvárosban található Masné Krámy étterem is a sör rajongóit csalogatja a cseh mesteremberek utcájáról. Azt sem lehet elfeledni, hogy a gasztronómia mellett a főtér környékén milyen szuper látnivalók sorakoznak!
>>> Tovább České Budějovicébe >>>
Zoo Zlín >>> Térkép
Egy hosszabb európai útba építeni vagy akár konkrétan ezért is érdemes ebbe az állatkertbe elutazni, annyira kiemelkedő, amit nyújt. A gyöngyösi állatkert kínkeserves oroszlán simogatásával szemben itt a vadak felszabadultak és látványosan jól érzik magukat. Kontinensek szerint szeparálták öket és még különböző élmény elemekkel feldobják a melléjük telepített látnivalókat.
Telč >>> Térkép
1992-ben a tavakkal körbeölelt történelmi városközpontját az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította, elsősorban a középkori lábas házainak köszönhetően. A végeláthatatlan babaházak sora a reneszánsz és barokk főtéren (Náměstí Zachariáše z Hradce) észrevehetetlenül az arcodba zúdul, végében a belső udvaros kastéllyal (Státní zámek). Egyik legérdekesebben díszített épülete a sgraffito ház, aminek lekapart rétegeit a késmárki harangtornyon is megvizsgálhatod. Mikszáth Kálmán A fekete városából készült filmjének egyes jeleneteit nem véletlenül itt vették fel!
Bohém Paradicsom (Český ráj) >>> Térkép
A kínai Zhangjiajie homokkő tornyairól merítették az Avatar alkotói a lebegő sziklás jelenetet, amihez kísértetiesen hasonlít a cseh paradicsom. Avatarokkal garantáltan nem fogsz találkozni a kirándulás során, de a területre jellemző hiúzzal sem, mivel ő jobban fél az embertől, mint fordítva. Ha a zöld különböző árnyalataira vágysz természetes fenyőillattal fűszerezve, akkor ezt semmiképp ne hagyd ki!
>>> Tovább a Bohém Paradicsomba >>>
Karlovy Vary >>> Térkép
Ha már szó esett az alkoholról, mellette lecsúszhat még egy másik cseh „unikum” is, a Becherovka. A keserű likőröket gyűlölők persze nagy ívben el fogják kerülni, de másoknak meglepetést okozhat a városban kiállított óriási becher üveg. Azért itt sem minden az alkoholról szól, hanem a szinte minden honnét csörgedező gyógyvízről, amit a keleti turisták nagy előszeretettel szürcsölnek a csőrös kerámiából. A fókuszodat érdemes másra is irányítani, mivel olyan cirádás épületekkel is találkozhatsz, aminek első ránézésre még funkciója sincs.
Egykoron egész csehszlovák gasztronómiáról az ugrott be mindenkinek, hogy knédli. Egy biztos, hogy nem az elképesztően magasztos íz világával párosítottuk azt, hanem talán a külföldi kiruccanás és az olcsó éttermi számla is közre játszhatott. Soha nem fogott meg ez a köret a fogyasztása pillanatában, de most is úgy gondolok rá, hogy ismét milyen felemelő lenne vele tunkolgatni! Mégis működik…
Prága (Praha) >>> Térkép
El is érkeztünk a csúcsra, ahol egymás hegyén-hátán helyezkednek el a látnivalók sora. A már említett Moldva folyó keresztezi a fő látványosságot, a Károly hidat, mielőtt északabbra az Elbába ömlene. Az egykori szocialista blokk városai közül talán ezt a várost újították fel először valódi európai szintre, ami még ma is, mint a mágnes, vonzza a turistákat a világ minden részéről. A cseh építészet a kisvárosokban is jelentős alkotásokat tett le az asztalra, de itt valami igazán nagyot alkottak!
Ha az új cikkekről itt is értesülni szeretnél, klikkelj a jobb felső sarokban lévő +KÖVETÉS gombra!
Ha megjött a kedved egy cseh körúthoz, most még időben vagy, hogy az Utazás Európába által tesztelt legjobb ajánlatok közül foglalj! Bővebben az Utazásszervezőben (kattints rá)!