Utazás Európába

Schindler legendája

2025. május 09. 11:19 - Publikus Team

Kraków

Báthory István erdélyi fejedelemben, II. János Pál pápában és Oskar Schindlerben létezik egy közös pont, mégpedig a mai úticélunk, a turisztikailag felkapott Krakkó. Mindössze 400 km-t kell utaznunk és eljutunk egy olyan világörökségi városba, amire akkora tömegek kíváncsiak, mint bármelyik világváros legfőbb látványosságára.

01_florian-kapu_brama_floria_ska_krakko_krakow.JPG

A városnak jelentős magyar vonatkozása is van, mivel a középkorban a Jagelló Egyetemen nem csak Kopernikusz tanult, hanem jelentős számú honfitársunk is, akiknek külön kollégium, a Magyar burza (Bursa Węgierska) állt a rendelkezésükre. Az egyetemen a mai napig magyar tanszék is működik. Mielőtt viszont a városba lépnénk, nézzünk körül, hogy Lengyelország mennyi látványossággal büszkélkedik>>>

pl.jpg

Az egész Óváros és a Wawel 1978-tól az UNESCO Világörökség része, így biztosított, hogy amerre megyünk, belebotlunk egy nevezetességbe. A betolakodóktól északról az Óvárost a téglából épült gótikus rondella, a Barbakán védte, ami után rögtön ott magasodik a Flórián-kapu (Brama Floriańska), a maga barokk koronájával.

02_barbakan_krakko_krakow.JPG

Továbbhaladva sem fogunk unatkozni egy másodpercig, mivel a Floriańska utcán rögtön fotózhatjuk az égbe törő Mária templomot (Bazylika Mariacka), ahonnét óránként felhangzik az 1241-es tatár támadás harsonaszólója. A Főtérre (Rynek Główny) érdemes korán érkezni, mivel a turista hordák főidőben teljesen ellepik azt a perec (obwarzanek krakowski) árusokkal együtt.

03_maria_templom_bazylika_mariacka_krakko_krakow.JPG

Az 1820-ban lebontott városházából csak a 70 méter magas, gótikus Városháza tornya (Wieża Ratuszowa) maradt fenn, amin máig egy nürnbergi óra ketyeg. Érdemes körbenézni a környező éttermek kínálatában, ahol kipróbálhatjuk a lengyel konyha remekei között a plindzát >>>, bigost >>> vagy a pierogit >>> egy pohár sörrel, amire biztosan ráfér még egy sajtorta, a sernik >>> is.

04_krakko_krakow.JPG

A város főterén áll Krakkó legjellegzetesebb épülete, a reneszánsz Posztócsarnok (Sukiennice), ami ma már elsősorban a baltikum jellegzetességét, a borostyánkőből készült ékszereket kínálja. A nemzetközi kereskedelem fontos gócpontja a fénykorát a 15. században élte, amikor a keletről érkező egzotikus áruk, mint a fűszerek, a selyem, a bőr és a viasz érkeztek ide, a krakkóiak pedig itt adott túl textiljükön, a Wieliczkában bányászott són és az ólmon.

05_posztocsarnok_sukiennice_krakko_krakow.JPG

A Főtértől délre húzódó Kazimierzt a második világháborúig nagy számban zsidók lakták, mivel már a 15. században is ide menekültek az atrocitások elől. 1941-ben, Lengyelország náci megszállása után a németek a Kazimierztől délre, a Visztula másik partján fekvő Podgórze kerületben alakították ki a gettót.  Az utóbbi időben több épületét renováltak, sok étterem, különleges hangulatú kávézó és söröző, valamint könyvesbolt és galéria működik. Dobjunk is be egy kiadós lengyel melegszendvicset, a Zapienkát >fotó>>>!

06_kazimierz_krakko_krakow.JPG

Oskar Schindler 1936-tól a német fegyveres erők hírszerző szolgálatának, az Abwehrnek a munkatársaként kezdett el dolgozni. Lengyelország elfoglalása után kihasználta a gyárak náci kézbe vételét és két másik cég mellett zsidó tőkéből megvásárolta a krakkói zománcárugyárat, az Emaliát is. 1943. márciusában több mint ezer zsidó kényszermunkását a németek a krakkói gettó felszámolása miatt az Amon Göth vezette krakkó-plaszowi koncentrációs táborba telepítettek át. Ez idő alatt többször is közbenjárt az érdekükben, kenőpénzek és személyes diplomáciai kapcsolatok felhasználásával próbált tenni értük.

07_kl_plaszow_krakko_krakow.JPG

1944 végéig tudta megakadályozni az SS deportálását azzal, hogy a gyárba költöztette őket. Az oroszok közeledtével az üzletember engedélyt kapott, hogy üzemét áthelyezze a Cseh-Morva Protektorátusban lévő Brünnlitzbe (Brněnec) és a Schindler listáján >klikk a fotóra>>> szereplő ezerkétszáz zsidó foglyot magával vihetett, akik itt élték túl a háború utolsó hónapjait. Ez a gyár sem áll már sokáig elhagyatottan, mivel az egykori textilgyárból is múzeum lesz. A Yad Vasem 1993-ban Oskar és Emilie Schindlernek a Világ igaza elismerést adományozta, végakarataként pedig a jeruzsálemi Sion-hegyen található katolikus temetőben találhatott megnyugvásra.

08a_schindler_gyara_fabryka_emalia_oskara_schindlera_krakko_krakow.JPG

Ráadásként ne hagyjuk ki a Visztula bal partján magasodó Királyi palotát (Zamek Królewski na Wawelu), a Wawelt. Az épületegyüttes mai alakját a reneszánsz korban nyerte el, de mutatós, gótikus bástyák is felfedezhetők az oldalában. A palotában egy háromszintes árkádos reneszánsz stílusú belsőudvar >klikk a fotóra>>> található, ami látványos vitézi tornák színhelyeként is szolgált. 1576-ban a törökök „ajánlásával” Báthoryt István erdélyi fejedelmet a waweli székesegyházban (Katedra na Wawelu) koronázták lengyel királlyá, ám Lengyelország, Magyarország és Erdély államszövetségét nem tudta megvalósítani. Sírhelye a mai formájában ebben az 1364-ben elkészült gótikus katedrálisban foglal helyet a többi lengyel királyéval egyetemben. Búcsúzóul vessünk még egy pillantást a székesegyház előtti téren az egykori lengyel pápa és krakkói érsek, Szent II. János Pál 3 méter magas bronzból készült emlékművére is.

09a_waweli_szekesegyhaz_katedra_na_wawelu_krakko_krakow.JPG

Ha tetszett a cikk, klikkelj a jobb felső sarokban lévő KÖVETÉS gombra vagy kövesd az Utazás Európába facebook oldalát:

fb_gomb_new.jpg

További extra fotókért klikkelj ide:

insta_gomb_new.jpg

Top 10 kihagyhatatlan lengyel nevezetesség >>>

uticelok_top_10.jpg

uticel_kereso_banner.jpg

komment
süti beállítások módosítása