Utazás Európába

1000+ éves időkapszula

2024. november 15. 09:07 - Publikus Team

Pannonhalmi Főapátság

Mi a közös a Westminster apátság >>>, Mont-Saint-Michel bencés apátsága >>>, a Szent Jeromos-kolostor >>> és a Meteorák >>> között? Ezen nevezetességek miatt képesek vagyunk több órát utazni, de amikor az M1-es autópályán haladunk, eszünkbe sem jut, hogy Győrnél leforduljunk és megnézzük a mi ezeréves Pannonhalmi Főapátságunkat! Magyarország egyik kiemelkedő történelmi emlékhelye, egyházi és művészettörténeti központja nem nyújt kevesebb látványosságot a fentieknél, aminek elismeréséért 1996-ban a főapátságot és környezetét a világörökség részévé nyilvánították.

01_pannonhalmi_foapatsag.JPG

Pannonhalma fő arculatát a kolostor nyugati homlokzatának meghatározó része, az 1820-as években, klasszicista stílusban épített, közel 50 méter magas toronyépület határozza meg. A Szent Márton-hegyen épült ezeréves pannonhalmi monostort az ezerötszáz éves bencés rend alapította és napjainkban is élő, mintegy negyvenfős szerzetesközösség lakja. Még 996-ban Géza fejedelem Csehországból érkező szerzeteseket telepített a Tours-i Szent Márton tiszteletére emelt monostorba és így az alapítás szándéka szerint a középkori Európa kultúrájának keleti hídfőállása lett. Falai között rendszeresen megfordult Szent István király is, de később II. János Pál pápát is fogadta. Az iskola a kolostor alapítása táján kezdte meg működését, ami csak a török hódoltság idején szakadt meg, de I. Ferenc 1802-ben azt visszaállította és ma is működik benne a Pannonhalmi Bencés Gimnázium.

02_pannonhalmi_foapatsag.jpg

A gótikus alapokkal rendelkező, ám végleges formáját román stílusban elnyerő kerengő az épületegyüttes által közrefogott négyszögletes udvart zárja körbe, ahonnan a Porta Speciosa kapuzaton léphetünk be a Szent Márton-bazilikába. Az 1225-ből érkező templomnak lenyűgöző a gótikus hatása a naturalisztikus díszítésekkel és a színes neogótikus és historizáló ólomüveg ablakaival! Nem túlozva Európa bármelyik gótikus templomával vetekedhet, még a párizsi Notre-Dame-mal >>> is egybe mérhető! Nem hiába, mivel épületszobrászati a klasszikus gótikus építészet észak-francia műhelyeiből érkeztek, akik a reimsi katedrálison is dolgoztak. Később többször átépítették, legutóbb 2012-ben is egy felújításon esett át, amikor újra is szentelték.

03_pannonhalmi_foapatsag.jpg

Az apátságot csak könyvtára miatt is érdemes felkeresni, ahol a könyvespolcokkal fedett falai felett korinthoszi oszlopok által hordozott erkély fut körbe. Két fázisban épült 1824 és 1835 között és 400.000 kötet foglal magába, kódexek, ősnyomtatványokkal és régi magyar könyvekkel. Később kelet felé, ovális alaprajzú, tágas keresztszárnnyal toldották meg az épületet, ahol a pannonhalmi alapító oklevelet és tihanyi apátság alapítólevelét is megtekinthetjük, de biztonsági szempontok miatt csak másolat formájában.

04_pannonhalmi_foapatsag.JPG

A monostor levéltárában elhelyezett első irat István királynak a Pannonhalma kiváltságait és birtokait írásba foglaló díszes oklevél volt. Viszont a leghíresebb okmányát, a tihanyi apátság alapítólevelét, I. András király íratta 1055-ben, ami a legrégebbi magyar nyelvű írásos nyelvemlék, így a levéltár egyik legértékesebb és legjelentősebb darabjának számít.

05_tihanyi_apatsag_alapitolevele_pannonhalmi_foapatsag.JPG

Az apátság a turizmus mellett gazdálkodással is foglalkozik, az ebből származó gyógynövényekből illóolaj, gyógytea és likőr lesz, a borászatban pedig misézéshez is alkalmas bort készítenek. A legismertebb pannonhalmi gyógynövény a levendula, amelyet mintegy 5,5 hektáros ültetvényen termesztenek. A leszüretelt növényből levendulaolajat és -vizet állítanak elő az apátság saját illóolaj-lepárló üzemében. Számos egyéb fűszer- és gyógynövényt is termesztenek, ezeket különféle teakeverékek előállítására használják fel, valamint gyümölcspálinka alapú gyógynövénylikőrökhöz.

06_pannonhalmi_foapatsag.JPG

A főapátság épületegyüttesétől délre eső dombon áll a 2012-ben átadott többszintes kilátó, ami az egyik első magyar származású főpapról kapta nevét és ami a Sokorói-dombság tölgyfáiból épült. 2018 tavaszán igazi látványossággal bővült a kilátás, a fák lombkoronája fölé kinyúló, közel 80 méter hosszú sétányról az alatta elterülő táj szépségét élvezhetjük. Egyébként ez a fém tartószerkezetű, fával borított sétány az egyik legrégibb keresztény szimbólum, a hal formáját mutatja. 

07_lombkoronasetany_pannonhalma.JPG

Ha tetszett a cikk, klikkelj a jobb felső sarokban lévő KÖVETÉS gombra vagy kövesd az Utazás Európába facebook oldalát:

fb_gomb_new.jpg

További extra fotókért klikkelj ide:

insta_gomb_new.jpg

Ha kirándulásra, kikapcsolódásra, történelemre vagy egyszerűen csak Magyarország látványosságaira vágysz, nézz körbe itt:

hun.jpg

komment
süti beállítások módosítása